60- lecie partnerstwa Wrocławia i Drezna

Szanowni Państwo, Drodzy Przyjaciele,

Bardzo się cieszę z naszego dzisiejszego spotkania, z tego, że jako Prezydent Wrocławia mam zaszczyt, z drugą wizytą do miasta partnerskiego udać się do Drezna. Pierwszym był Lwów. Tak dzisiaj widzę rolę Wrocławia – miasta pomostu – pomiędzy Wschodem a Zachodem. Żeby taką role pełnić dobrze i skutecznie, potrzebujemy partnerów takich jak Drezno.

Spotykamy się w symbolicznym roku dla nas wszystkich. Partnerstwo między naszymi miastami, najstarsze w powojennej historii Wrocławia i pierwsze tego typu w Polsce, starsze niż ja i wielu obecnych w tym dostojnym miejscu, trwa już od 60 lat. Partnerstwo dwóch miast potężnie doświadczonych przez wojnę. Partnerstwo dwóch miast, które po tejże wojnie znalazły się po jednej stronie żelaznej kurtyny, choć w dwóch różnych krajach.

W tym roku obchodzimy w Polsce 30. rocznicę wolnych wyborów,  tu w Niemczech świętujecie Państwo 30. rocznicę obalenia Muru Berlińskiego. Symbolicznie więc nasz jubileusz dzieli się na dwie części. 30 lat pod rządami komunistycznego reżimu i 30 lat niezależności. 

Bardzo się cieszę, że wspólnie przekraczamy tę granicę 30 lat. Bardzo się cieszę, że nasze partnerstwo przetrwało i w trudnych czasach i w lepszej epoce, w której spotykamy się dzisiaj. Bardzo się cieszę, że możemy się w jego ramach wymieniać dobrymi praktykami i wspierać wzajemnie projekty służące budowaniu pokoju. To wciąż wielka odpowiedzialność, która spoczywa na miastach. Wspólnie, dzięki podobnym doświadczeniom, łatwiej nam ją udźwignąć. 

Wieczorem i jutro do południa świętujemy w Dreźnie 60- lecie partnerstwa naszych miast.

Opublikowany przez Prezydent Wrocławia Jacek Sutryk Wtorek, 12 lutego 2019